Dziś jest 25 Październik 2020 imieniny obchodzi: Ingi, Darii, Sambora - Przejście na czas zimowy

Dożynki parafialne, 30.08.2020 r.

Dożynki parafialne
30.08.2020 r.DZIELNA
Wieniec został wykonany z tegorocznych kłosów zbóż: pszenicy, pszenżyta, jęczmienia i owsa. Myśl przwodnia to stulecie Cudu nad Wisłą, dlatego też nad godłem wykonanym z pestek dyni króluje Matka Boża w wizerunku jasnogórskim, później umieszczono daty 1920-2020.
OGONOWICE
Wieniec wykonany z wielu ziaren zbóż ułożonych w kształt mapy katolickiej Polski, którą niczym paciorki różańca oplatają ziarenka kukurydzy. Z tyłu wieńca ustawiono symboliczne snopy - owoc pracy człowieka, który kocha rolę. Na szczycie widzimy Ducha Świętego zsyłającego swe dary na naszą Ojczyznę.
BUKOWIEC OPOCZYŃSKI
Wieniec dożynkowy ułożono z mniejszych wieńców - symbol obfitości. Poza tegorocznym ziarnami zbóż oko cieszy moc darów z sadów, ogrodów i pasiek, a wewnątrz został umieszczony chleb.
SITOWA
Wieniec dożynkowy w formie kapliczki. Mieszkańcy Sitowej pragną prosić o ustanie pandemii i podziękować za opiekę nad wioską. Tak, jak misternie ułożono kłosy w wieńcu, tak pragną złożyć swe prace i modlitwy Miłosiernemu Bogu przez ręce Niepokalanej.
WOLA ZAŁĘŻNA
Wieniec przedstawia orła z wizerunkiem Maryi na piersi. Orzeł jest symbolem odzyskania niepodległości przed stu laty, co zawdzięczamy Matce Bożej z Cudu nad Wisłą. Majestatyczne skrzydła z niebywałą precyzją wykonano z kłosów pszenicy i jęczmienia.
OSTRÓW
Wieniec uwity w kształcie korony i krzyża oplecionego czterema ramionami to symbol wiary. Na szczycie wieńca widoczny jest gołąb wskazujący na pokój. Korona symbolizuje Matkę Bożą - Królową Polski. Podstawę wieńca stanowi obręcz opleciona żytem, owsem i jęczmieniem z kwiatami. Biało-czerwone tasiemki spadające ze szczytu nawiązują do 100 - rocznicy odzyskania niepodległości oraz naszej miłości do Ojczyzny i Boga.
RÓŻANNA
Korona z kłosów tegorocznych zbóż przyozdobiona została świeżymi kwiatami. Nazwa wioski zobowiązuje, dlatego wśród kwiatów widzimy róże w otoczeniu wrotycza i nieśmiertelinka. Pod wizerunkiem Jezusa Miłosiernego widneje hasło „Wiarygodni” ze znakiem zapytania i wymownymi ziarenkami ewangelicznej gorczycy.
BIELOWICE


Dodano: 30 sierpień 2020
Przez: AK
Copyright © Parafia pw św. Bartłomieja w Opocznie 2008 - 2020. Projekt i wykonanie - ITCserwis.pl